Spider of the year 2017 – PL

Europejski Pająk Roku 2017

Kołosz szczelinowy – Nuctenea umbratica (Clerck, 1757)

Nuctenea umbratica (Clerck, 1757) należy do rodziny krzyżakowatych (Araneidae), liczącej blisko 3100 gatunków i znanej ze wszystkich kontynentów, z wyjątkiem Antarktydy. W Europie stwierdzono dotąd 128 gatunków, z tego 47 w Polsce.

Kołosz szczelinowy występuje na obszarach nizinnych i podgórskich – do wysokości 1000 metrów n.p.m. Pierwotnie spotykano go głównie pod korą stojących, martwych drzew. Dziś znajdowany bywa także w sąsiedztwie człowieka – szczególnie na budynkach i płotach, gdzie kryje się w rozmaitych szczelinach, stąd jego polska nazwa. Z racji częstego występowania, nie ma kategorii gatunku zagrożonego.

Nuctenea umbratica to pająk średnich rozmiarów, z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Samice mierzą 13-16 mm, samce 7-10 mm, a odwłok samic jest bardziej pękaty. Podobnie jak u innych pająków, płci różnią się także położeniem i budową narządów kopulacyjnych: dojrzałe samce mają je na końcowych członach nogogłaszczków, a samice po brzusznej stronie odwłoka. Obie struktury są unikalne dla gatunku i dopasowane do siebie jak klucz do zamka.

Ciało kołosza jest grzbietobrzusznie spłaszczone, co jest cechą dość często spotykaną u gatunków żyjących pod korą. W ubarwieniu dominują kolory czerwonawe, brązowawe i czarne, nogi są ciemnobrązowe, a na odwłoku występuje wzór w kształcie liścia. Czasami gatunek bywa mylone z innym krzyżakiem – Larinioides ixobolus, choć ten ma ciało metalicznie ciemne oraz jaśniejszy i bardziej wyrazisty wzór na odwłoku. Osobniki młode są z kolei podobne do znacznie rzadszego krewniaka Nuctenea silvicultrix, który jednak ma bardziej wschodni zasięg, jaśniejsze boki ciała i bardziej zaokrąglony odwłok.

Nuctenea umbratica buduje promieniste sieci o średnicy do 70 cm. Ich środek (oś, piasta) przesunięty jest w kierunku kryjówki, umieszczonej na peryferiach. To w niej pająk spedza dzień, czatując na ofiary i chroniąc się przed wrogami. Nocą opuszcza kryjówkę i poluje w centrum sieci.

Kołosz bywa znajdowany przez cały rok, ale jego największa aktywności przypada na okres od lipca do października.

Kołosz szczelinowy ma kilka cech, które uczyniły go tegorocznym zwycięzcą:

  1. jest dość często spotykany, zarówno w warunkach naturalnych, jak i w sąsiedztwie człowieka,
  2. mimo skrytego trybu życia, stosunkowo łatwo można go znaleźć,
  3. dzięki ubarwieniu jest łatwo rozpoznawalny.

Mamy nadzieję, że tegoroczny laureat zyska większe zainteresowanie nie tylko zawodowych arachnologów, ale i innych miłośników pająków i że zaowocuje ono napływem nowych danych na temat występowania i biologii.

Wszelkie tego typu informacje prosimy kierować do osoby kontaktowej (poniżej) lub do polskich arachnologów (www.arachnologia.edu.pl).

W tegorocznym wyborze Europejskiego Pająka Roku uczestniczyło 81 arachnologów z 26 Europejskich krajów. Wybór był koordynowany przez Natural History Museum Vienna, Arachnologischen Gesellschaft (AraGes) i European Society of Arachnology (ESA).

Christoph Hörweg & Marek M. Żabka

Osoba kontaktowa w Polsce

Prof. dr hab. Marek Żabka, E-mail: marek.zabka@uph.edu.pl

Posted in Spider_of_the_Year_2017